You are currently viewing Hydrolat – co to jest?

Hydrolat – co to jest?

Hydlolat- dla kogo i jak go stosować?

 

Jeszcze do niedawna właściwie nic się nie słyszało o hydrolatach, natomiast teraz można ich spotkać coraz więcej, na bazie przeróżnych roślin, a więc do rozmaitego zastosowania. Szczególnie jest to widoczne na rynku polskim, gdzie „władzę” przejmują kosmetyki naturalne (a hydrolaty oczywiście są naturalne). Na rynku holenderskim nie spotkałam jeszcze hydrolatów (oprócz wody różanej), ale jeśli nawet są, to nie tak różnorodne i tak powszechne jak nasze polskie.

Ale co to właściwie jest hydrolat?

Hydrolat to woda kwiatowa lub roślinna. Jest on pozyskiwany w procesie destylacji parą wodną całych roślin lub tylko ich części (np. samych kwiatów), w celu uzyskania olejku eterycznego. Hydrolat jest tym co pozostaje po oddzieleniu olejku od wody destylowanej, czyli rozpuszczalne w wodzie części składowe roślin oraz w niewielkiej ilości pozostałości olejku eterycznego.

Jeszcze do kilku lat wstecz tę właśnie wodę uznawano po prostu za produkt uboczny w procesie pozyskiwania olejków, jednak to się zaczęło zmieniać, gdy odkryto, że ona sama może być traktowana jako kosmetyk. Ma ona bowiem właściwości pielęgnacyjne (takie, jak roślina z której ją pozyskano) I może być stosowana samodzielnie, bądź jako baza pod inny kosmetyk.

Hydrolaty, jako kosmetyki naturalne, z podobnymi właściwościami jak olejki eteryczne (jednak łagodniejsze dla skóry), o mniej intensywnym zapachu niż olejki I z pH zbliżonym do skóry człowieka, są idealne do stosowania dla wszystkich rodzajów I typów cery, w tym również (bardzo) wrażliwych.

I dlatego też są one polecane jako zastępnik toniku, ponieważ spełniają podobną jak on funkcję.

Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż hydrolat jest pozostałością olejku eterycznego, jego zapach może się dość znacznie od niego różnić, I choć nie jest on tak intensywny, jakiś konkretny może być drażniący dla konkretnej osoby. Dlatego trzeba sobie wyszukać swój ulubiony.

Esencje marki polny warkocz: rumiankowa, nawilżająca dla cery suchej oraz regulująca dla cery mieszanej

Jego wszechstronne zastosowania

Uniwersalne zastosowanie hydrolatu sprawia, że może być on kosmetykiem o wielu przeznaczeniach i służyć do pielęgnacji nie tylko twarzy, ale i włosów oraz całego ciała, jak również do samodzielnie robionych kosmetyków (jako baza wodna dla mydeł, balsamów i kremów) czy rozcienczania maseczek z glinki. Jednak najczęściej stosuje się hydrolaty właśnie jako toniki do twarzy albo odświeżające mgiełki o tonizującym działaniu. Tak stosowany hydrolat przywraca skórze odpowiedni poziom pH, zmiękcza skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, działa antyseptycznie, nawilża i odżywia.

Hydrolat do włosów La-Le – krokosz barwieński i skrzyp polny – do włosów osłabionych, wypadających, przetłuszczających się, z łupieżem.

Przed nałożeniem olejku na twarz, dobrze jest ją najpierw spryskać hydrolatem. Podobnie jest z olejowaniem włosów, chociaż tu hydrolatu można użyć samodzielnie, jako płukankę do włosów- wystarczy rozprowadzić na całej długości włosów i skórze głowy, a następnie wmasować, nie spłukiwać. W lecie, gdy słońce mocno świeci lub w zimie, gdy siedzimy w ogrzewanych pomieszczeniach, można natomiast użyć hydrolatu jako nawilżającej mgiełki do włosów.

Do wszystkich tych czynności (może oprócz płukanki) najlepiej sprawdzą się hydrolaty z atomizerem.


Make Me Bio – woda różana oraz lawendowa

Jaki hydrolat wybrać?

To oczywiście zależy od tego, do czego chcemy go użyć, a także, co jednak jest dość ważne, jaki zapach do nas przemawia (lub właśnie nie). Na rynku, jak już wspomniałam, jest naprawdę duży wybór, więc nie będę tu każdego omawiać. Trzeba pamiętać o zasadzie, o czym też już wspomniałam, że dany hydrolat posiada właściwości zgodne z rośliną z jakiej pochodzi. Dlatego też np. hydrolat różany- jeden z najpopularniejszych,ma właściwości nawilżające, kojące antyseptyczne, wygładzające, wzmacniające naczynka- dlatego jest bardzo dobry dla osób z cerą wrażliwą, suchą, naczynkową i dojrzałą. Podobne właściwości ma hydrolat rumiankowy i kwiatu lipy- obydwa bardzo dobre dla skóry wrażliwej, natomiast rozmarynowy czy z drzewa herbacianego dobrze spełnią rolę przeciwłupieżowej płukanki do włosów, a także jako odświeżająca, regenerująca mgiełka do twarzy. Jeśli ktoś ma cerę tłustą, z trądzikiem- dobry będzie szałwiowy lub z kocanek.

Czego się wystrzegać przy wyborze hydrolatu?

Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie, to to… żeby to naprawdę był hydrolat!

Są producenci,którzy sprzedają jako hydrolat zwykłą wodę z dodatkiem olejku eterycznego- pamiętajcie, że nie mają one takich właściwości jak woda powstała w procesie destylacji roślin. Na dodatek mają one dodatki w postaci PEG-ów (solubizatorów). Dlatego nie dajcie się oszukać I czytajcie etykietki lub wybierajcie zaufane marki.

Czy hydrolaty są dobre dla każdego?

Na hydrolaty powinni szczególnie uważać alergicy, których skóra może być uczulona na olejki eteryczne oraz osoby z atopowym zapaleniem skóry, które lepiej tolerują kosmetyki syntetyczne, jak również osoby z cerą bardzo wrażliwą lub uwrażliwioną na konkretną roślinę czy owoc. I mimo że są one naturalne, powinny na nie uważać kobiety w ciąży, ponieważ olejki eteryczne wnikają w głąb skóry I mogą być szkodliwe dla zzdrowia dziecka. Nawet jeśli nie dotyczą Cię wyżej wymienione sytuacje, przed użyciem hydrolatu wykonaj próbę uczuleniową, aby sprawdzić, czy twoja skóra nie zareaguje silną reakcją alergiczną.

 

 

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam trochę temat 😉 Mieszkając w Holandii wcale nie jest to takie pewne, że kiedykolwiek słyszałyście o hydrolatach. Ja sama dopiero bardzo niedawno o nich usłyszałam po raz pierwszy i to albo będąc w Polsce, albo czytając polskie artykuły- już nie pamiętam 🙂 A dobrze jest o nich wiedzieć, bo mają naprawdę wszechstronne działanie. Jedna buteleczka do kosmetyczki, a można dużo zrobić. Szczególnie dobra na wyjazdy!

Dodaj komentarz